Plan lekcji

Na skróty

Uczeń Mechanika na podium w Poznaniu

001Jak co roku Poznańskie Targi Techniki Motoryzacyjnej gościły pasjonatów motoryzacji, producentów samochodów, akcesoriów motoryzacyjnych oraz uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie. Podczas Targów jak co roku został przeprowadzony Finał Ogólnopolski Turnieju Wiedzy Samochodowej, na który zakwalifikowali się nasi uczniowie. Obydwie imprezy zainteresowały naszych uczniów i przy okazji Targów do Poznania wybrała się spora grupa uczniów z klas motoryzacyjnych jak i nauczyciele. Autokar wyruszył 26 marca br. a pierwszy etap podróży zakończył się o 7 rano bo o tej porze udało się wejść do zakładu Novol w Komornikach pod Poznaniem znanego z produkcji farb i lakierów. Bardzo ciekawe technologie, recepty na dobry wyrób oraz świetnie wyposażone laboratoria stały się dla całej grupy jasne i zrozumiałe. Jak się okazało pomiary wytrzymałościowe powłok są bardzo zbliżone do badań wytrzymałościowych metali znanych uczniom z książek do podstaw konstrukcji maszyn. Młot Charpy'ego, próba tłoczności, badanie wytrzymałości na rozciąganie czy pomiary tarcia są bardzo podobne (do tych spotykanych w szkolnych laboratoriach)
W następnym punkcie programu młodzież miała okazję zobaczyć poznański salon Porsche, jeden z sześciu salonów tej marki w Polsce. Ciekawe modele samochodów, które jak dotąd większość uczestników wycieczki widziała tylko na zdjęciach ukazały swe wnętrza zapraszając do środka. Bardzo miła załoga serwisu zapoznała nas z tajnikami swej firmy - za co bardzo dziękujemy.

Zwiedzanie muzeów w Cytadeli Poznańskiej czyli Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii Poznań dla męskiej młodzieży - były również bardzo ciekawe. Okazuje się że technika motoryzacyjna wykorzystywana dopiero od lat 80-tych miała swoje początki w lotnictwie myśliwskim już w latach 30-tych. Historia odzyskania niepodległości państwa polskiego oraz walk z 1939 roku, okupacji i wreszcie wyzwolenia kraju znana z lekcji historii czy telewizji znalazła swoje oparcie w prawdziwych eksponatach muzealnych. Dopełnieniem pierwszego dnia było zwiedzanie zabytków starego miasta, znanego z koziołków pokazujących się o godzinie 12 w południe na ratuszu. Tak upłynął pierwszy dzień.
Zwiedzanie w piątek podporządkowane było Międzynarodowym Targom Poznańskim. Jak zwykle mnóstwo pięknych pojazdów: motocykli, samochodów, rowerów ale także skuterów wodnych czy śmigłowców. Nie zabrakło też campingów. Masa różnych pokazów, konkursów a wśród nich ten na który czekaliśmy kolejny rok - Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej. Naszą szkołę reprezentowało pięciu uczniów: 2 z Branżowej Szkoły oraz 3 uczniów z Technikum. Po pisemnym półfinale okazało się że trzech z nich znalazło się w grupie najlepszych. Na 300 wszystkich uczestników nagrodzonych zostało 20 najlepszych. Najwyższe miejsce bo 3 zdobył Hubert Fiedeń z klasy IIIa z, jego kolega z klasy Yosyp Bereza zajął miejsce 10, natomiast Arkadiusz Bor z klasy IV c T zdobył miejsce 9. Dzięki wysokim lokatom wszystkich naszych uczniów Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie zajął IV punktowane miejsce spośród 80 szkół ( z całej Polski) startujących w turnieju. Opiekunami zawodników byli Piotr Boś i Krzysztof Karkut. Gorąco gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch                                       

 

 

 

 

   
               
   

1tmVBh9fdsDZy 43284ebb