Plan lekcji

Na skróty

Mechanicy na stażu w Portugalii

portugal mini„Mechanik w Europie II” to już czwarty projekt mobilnościowy realizowany w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie, nieprzerwanie od 2016 roku. W mobilnościach zagranicznych udział wzięło ponad 20 nauczycieli ZSP3 oraz już około 150 uczniów. Uczniowie uczestniczyli w praktykach i stażach zagranicznych w trakcie roku szkolnego oraz podczas wakacji, natomiast nauczyciele uczestniczyli w kursach i szkoleniach językowych bądź zawodowych. Fundusze na zagraniczne wyjazdy mobilnościowe są pozyskiwane z programów unijnych Erasmus+ oraz POWER VET i zarówno uczniowie jak i nauczyciele otrzymują całość dofinansowania na wspomniane cele.
Początkiem czerwca br. po miesięcznym pobycie na praktyce zawodowej, kolejna już grupa w tym roku szkolnym wróciła do Polski z Portugalii. Szesnastoosobowa grupa uczniów technikum zdobywała doświadczenie zawodowe w stolicy Portugalii – Lizbonie w firmach branży lotniczej, motoryzacyjnej oraz mechanicznej. Miejscem ich zamieszkania było Montijo – miejscowość po drugiej stronie wody połączona z Lizboną mostem Vasco da Gama najdłuższym w Europie bo liczącym ponad 17 km.
Niewątpliwie ciekawym akcentem pobytu w Portugalii dla każdego z uczniów był bardzo bogaty program kulturowy realizowany podczas weekendów. Wszyscy uczestnicy mieli okazję zwiedzić ciekawe zabytki oraz zakątki Lizbony jak również urokliwe plaże Setubal i Arrabida. Będąc w okolicach Lizbony nie mogli przegapić w obowiązkowym programie zwiedzania urokliwego miasteczka Sintra, w którym znajdują się ruiny średniowiecznej budowli zamku Maurów, oraz ekstrowagancki i kolorowy pałac na wzgórzu Pena.

Uczniowie mieli okazję również zwiedzić dziki przylądek Cabo da Roca, stanowiący najdalej wysunięty na zachód punkt stałego lądu Europy, gdzie aż do późnego XIV wieku wierzono, że klify te smagane wiatrem są krańcem świata.Nas jednak najbardziej cieszą pozytywne opinie jednego z najważniejszych celów wyjazdu, a mianowicie jakości odbywanych praktyk zawodowych, co na pewno potwierdzają słowa Arka ucznia klasy III technikum: „Praca w wysokiej jakości autoryzowanym serwisie samochodów osobowych pozwoliła nam zdobyć bardzo dużo umiejętności zarówno w diagnozowaniu jak i usuwaniu powstałych usterek. Nauka pod okiem specjalistów z dziedziny mechaniki oraz elektroniki pojazdów samochodowych przyczyniła się do naszego rozwoju zawodowego , pobudziła w nas samodzielne myślenie oraz umiejętność pracy w zespole.” 

Praca najbardziej licznej grupy zawodowej na praktyce – technik mechanik lotniczy okazała się nie mniej ciekawa. Zajmowali się oni regularnymi przeglądami samolotów ultralekkich jak Cessna 172 Skyhawk, Aerostyle Breezer, Ił -103,Ruschmeyer R90 oraz ich serwisem i konserwacją.

Kinga - uczennica klasy technikum o zawodzie technik mechanik lotniczy po miesiącu pracy na lotnisku w Lizbonie przedstawia swoje wrażenia: „……Jeśli chodzi o pracę samą w sobie była ona dla nas ogromną szansą nauczenia się typowych prac wykonywanych przez mechanika lotniczego. Posiadaliśmy komfort wyboru mechanika, z którym pracowaliśmy podczas praktyki. W zależności od rodzaju pracy mogliśmy zmieniać otoczenie aby uczyć się nowych rzeczy. Mieliśmy między innymi możliwość pod okiem opiekuna przeprowadzić całą procedurę sprawdzania świec zapłonowych, uczestniczenia w procesie ważenia samolotu oraz ustawianiu jego zbieżności, mieliśmy również okazję pracy w strefie designu podczas której zmienialiśmy oklejenie samolotu. Ponadto malowaliśmy części, usuwaliśmy korozję z poszycia, przygotowywaliśmy przewody do montażu, pracowaliśmy przy hamulcach i podwoziu oraz braliśmy czynny udział w procesie mycia samolotu, podczas którego mieliśmy najwięcej ciekawych spostrzeżeń……”
Hubert - uczeń klasy technik mechanik o swojej pracy powiedział: „Praktyka w Portugalii to była dla mnie czysta przyjemność . Pracowałem na stanowisku operatora maszyn numerycznych na obrabiarkach marki ARROW. Pomimo początkowej bariery komunikacyjnej pracodawca był ze mnie bardzo zadowolony, a przede wszystkim z wykonywanej przeze mnie pracy.”
Oprócz wrażeń które na pewno zostaną w ich pamięci na długo, uczestnicy mobilności poznali podstawy języka portugalskiego, nabrali pewności siebie w ciągłej i wymuszonej przez sytuację komunikacji w języku angielskim, zobaczyli sposób organizacji pracy w przedsiębiorstwach zagranicznych, wzrosły ich umiejętności zawodowe, co na pewno zaprocentuje w ich przyszłym życiu zawodowym.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch                                       

 

 

 

 

   
               
   

1tmVBh9fdsDZy 43284ebb