Plan lekcji

Na skróty

Mechanik wicemistrzem Polski !

Zakończyła się tegoroczna edycja XVIII Olimpiady Techniki Samochodowej przyciągnęła tłumy chętnych uczniów gotowych sprawdzić się w bitwie na wiedzę i umiejętności techniczne, a przede wszystkim motoryzacyjne.

Do półfinału zorganizowanego 18 marca br. w gmachu Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej przystąpiło 465 uczniów ze 166 szkół. Wśród nich byli Hubert Adamski, Bartłomiej Kielar i Daniel Pachana- uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie.

Zmagania półfinałowe polegały na rozwiązaniu testu teoretycznego złożonego z 40 pytań i zadań obliczeniowych dotyczących takich dziedzin jak matematyka, fizyka, materiałoznawstwo, rysunek techniczny maszynowy, a także wiedzy specjalistycznej z budowy, diagnozowania, naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych. Test trwał 45 minut. Z tego zadania nasi przedstawiciele wyszli obronną ręką dokonując niemałego wyczynu jakim jest zakwalifikowanie się do ostatniego etapu aż 2 uczniów z jednej szkoły!

 W finale, który odbył się 13 maja br. 12 uczniów mierzyło się w dwóch zadaniach z następującymi problemami:

1. Zadanie pierwsze polegało na wykryciu przyczyny niesprawności silnika samochodu Peugeot 508 2,0 Blue HDi o zapłonie samoczynnym wyposażonego w zasobnikowy układ wtryskowy Common Rail oraz układ oczyszczania spalin z katalizatorem SCR- w pamięci diagnostycznej sterownik tego silnika zarejestrował kod usterki „zbyt mała wydajność katalizatora SCR”

2. Zadanie drugie dotyczyło wykrycia przyczyny niesprawności polegającej na oślepianiu światłami mijania kierowców pojazdów nadjeżdżających z przeciwka podczas jazdy z obciążonym bagażnikiem lub przewożenia pasażerów siedzących z tyłu samochodu zaprezentowanego na stanowisku. Obydwa zadania należało wykonać w czasie 30 minut (po 15 na jedno).

Ostatecznie Bartłomiej Kielar zakończył zmagania na bardzo wysokim 3 miejscu, a Daniel Pachana natomiast uplasował się na miejscu 11.

Wynik indywidualny obu naszych uczniów pozwolił „Mechanikowi” znaleźć się na podium wśród najlepszych szkół samochodowych w kraju zyskując tytuł WICEMISTRZA OTS 2017 !

Serdecznie gratulujemy Hubertowi, Bartłomiejowi i Danielowi tak wysokiego wyniku, bowiem wymagało to od nich wielkiego zaangażowania i nakładu pracy. Nasi uczniowie nie odpuszczali nawet na chwilę ucząc się jeszcze w hotelu tuż przed finałem!

Opiekunami drużyny byli Piotr Boś i Krzysztof Karkut.

Olimpiada Techniki Samochodowej jest pod Patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Nasi laureaci są zwolnieni z pisemnego egzaminu zawodowego, jak tez mogą wybierać każdą uczelnię techniczną w kraju.

Zainteresowanych szczegółowymi wynikami olimpiady zapraszamy na stronę:

http://www.automotoserwis.com.pl/images/AMS_2017/OTS_2017/Wyniki-OTS-2017.pdf

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch                                       

 

 

 

 

   
               
   

1tmVBh9fdsDZy 43284ebb