Plan lekcji

Na skróty

ZSP 3 na Górskich Zawodach Balonowych

Początek maja - nazywany w całej Polsce z racji kilku dni wolnych od pracy"majówką", ma w Krośnie swoją lokalną nazwę - "balony". Nic dziwnego, 18 lat rozgrywania zawodów balonowych w czasie majowego długiego weekendu urosło już tutaj do rangi tradycji - tradycji, której ważną częścią jest ZSP 3. Jak co roku nasi uczniowie czynnie włączyli się w organizację Górskich Zawodów Balonowych a ich najważniejszym zadaniem była praca w tzw. zespołach pomiarowych. Oznacza to, że w wyznaczonych przez sędziów miejscach organizowali punkty, do których dolecieć mieli zawodnicy i wykonać rzut markerem lub inne określone regulaminem czynności. Ze swoich zadań jak zawsze wywiązali się wzorowo. 

Sport balonowy zależny jest całkowicie od pogody. Nawet stosunkowo niewielki wiatr, opady, niska podstawa chmur czy słaba widzialność uniemożliwia start balonów i rozegranie konkurencji. W tym roku podobnie jak w poprzednich latach aura dawała o sobie znać już od samego początku zawodów. W sobotni poranek wprawdzie nie było wiatru ale lekki deszcz i niskie chmury spowodowały, iż sędziowie podjęli decyzję o odwołaniu konkurencji. Po południu znów było kiepsko, aczkolwiek zawodnikom udało się wystartować. Drugi dzień zawodów przywitał wszystkich pięknym błękitem nieba i.... wiatrem. Rano jeszcze się udało, po południu już nie i dopiero trzeci dzień zawodów przypadający na Dzień Flagi RP okazał się w 100% udany.

 Zawody wygrał Rokas Kostiuskevicius, na drugim miejscu uplasował się jego ojciec - Rimas. W stosunku do ubiegłego roku obaj panowie Kostiuskevicius zamienili się miejscami - wówczas gratulacje odbierał Rimas a Rokas cieszył się sukcesem ojca i swoim drugim miejscem. Obaj Litwini w pokonanym polu zostawili pilotów z Polski, Węgier, Słowacji i Rosji - w sumie ponad 40 załóg. 

Za rok uczniowie ZSP 3 z pewnością po raz kolejny nie wyjadą na majówkę lecz zostaną w Krośnie - na "balonach". Znów wczesnym rankiem zapakują do samochodów taśmy miernicze, GPS, "krzyż", śledzie, lornetki oraz masę innego sprzętu i wyruszą na trasę przelotu uczestników 

 

 

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch                                       

 

 

 

 

   
               
   

1tmVBh9fdsDZy 43284ebb