Plan lekcji

Na skróty

Technik Lotniskowych Służb Operacyjnych

Jeżeli interesujesz się nowoczesnymi technologiami, jeśli pasjonuje cię lotnictwo, samoloty oraz latanie, interesuje cię praca w porcie lotniczym, chcesz zdobyć nowoczesny zawód dający wiele możliwości zatrudnienia - zostań uczniem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie na kierunku: Technik Lotniskowych Służb Operacyjnych.

 

1


2

 

Lotnictwo oraz technika lotnicza jest największą, najdroższą i najbardziej prestiżową branżą. Latające samoloty coraz częściej widać nad naszymi głowami, a lotniska zapełniają się ludźmi, bo podróżowanie samolotem jest szybkie i przyjemne. Jednak wszystkie te samoloty, lotniska oraz pasażerowie potrzebują obsługi.

Zastanawiałeś się, jak pracują służby utrzymania lotniska, kto zajmuje się obsługą statków powietrznych i pasażerów ? Technik lotniskowych służb operacyjnych to prawa ręka kontrolera ruchu lotniczego, to osoba, która odpowiedzialna jest za monitorowanie stanu infrastruktury lotniska Jego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa operacji lotniczych i lotniskowych.

 

3Technik lotniskowych służb operacyjnych zdecydowanie należy do przyszłościowych zawodów. Technik lotniskowych służb operacyjnych może znaleźć zatrudnienie na każdym lotnisku, zarówno na międzynarodowych portach lotniczych oraz małych aeroklubowych lotniskach. Technik lotniskowych służb operacyjnych może być także przepustką do innych zawodów związanych z lotnictwem, naprawą samolotów, obsługą w statkach powietrznych (stewardessy), a nawet pilotażem.
Najważniejszym aspektem, który powinien przekonać każdego do podjęcia nauki w zawodzie technik lotniskowych służb operacyjnych powinny być przede wszystkim prognozy na przyszłość. Transport lotniczy rozwija się dynamicznie, a co za tym idzie, wzrasta zapotrzebowanie na kadrę techniczną związaną z lotnictwem i obsługą lotnisk.

 

4
5

Lotnictwo jest najszybciej rozwijającą się branżą na świecie i bardzo wymagającą, tak więc każdy technik lotniskowych służb operacyjnych nie będzie miał problemów ze znalezieniem pracy w porcie lotniczym jaki sobie wymarzy na całym świecie.


Producent samolotów, firma Boeing, prognozuje, że do 2036 roku na całym świecie zaistnieje potrzeba zatrudnienia aż 548 tysięcy nowych inżynierów i techników lotniczych na świecie, a w Europie 96 600. Rozwój transportu lotniczego jest nieunikniony i dynamiczny, dlatego pracownicy z kwalifikacjami lotniczymi są szczególnie pożądani w kolejnych latach. Będzie to jeden z nielicznych przypadków, kiedy popyt znacznie przewyższy podaż na rynku pracy. Ponadto, praca w tym zawodzie sprawia, iż ciągle się rozwijasz i doskonalisz swoje umiejętności.

 

Dlaczego warto wybrać kierunek Technik Lotniskowych Służb Operacyjnych właśnie w „Mechaniku”?


• Posiadamy najnowocześniejsze pracownie (kwota doposażenia na przestrzeni ostatnich lat to ponad 24 mln złotych!), a wśród nich 6 laboratoriów lotniczych i 8 statków powietrznych;
• Organizujemy płatne staże i praktyki dla uczniów, które odbywają się w firmach lotniczych zagranicznych na terenie Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec oraz Irlandii;
• Kształcimy w kierunku pokrewnym: Technik Mechanik Lotniczy - mamy wiec wieloletnie doświadczenie w branżach związanych z najnowocześniejszymi technologiami, współpracujemy z Aeroklubem Podkarpackim, Aeroklubem Mieleckim, Politechniką Rzeszowską oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie – jedyną licencjonowaną uczelnią w Polsce przygotowującą do licencji pilota zawodowego;
• Organizujemy wyjazdy oraz wycieczki do firm produkujących statki powietrzne oraz silniki lotnicze; odwiedzamy krajowe porty lotnicze oraz organizujemy wyjazdy na pokazy lotnicze w całej Europie;
• Doskonale przygotowujemy do egzaminów zewnętrznych przez co możemy się poszczycić wysoką zdawalnością egzaminów maturalnych i zawodowych
• Podejmujemy współpracę z największymi firmami regionu celem zachowania nieustannego kontaktu z przemysłem.

 

„Mechanik to szkoła z pasją…”

 

Rozwijamy zainteresowana uczniów poprzez prowadzenie kółek zainteresowań między innymi kółko modelarskie, na którym uczniowie tworzą własne modele samolotów, śmigłowców, dronów. Uczniowie biorą udział w pokazach lotniczych w całej Europie.

6

7

8

 

Jesteśmy doskonale przygotowani do kształcenia w zawodzie technik lotniskowych służb operacyjnych. Mamy odpowiednią bazę pomocy dydaktycznych. Posiadamy kadrę o najwyższych kwalifikacjach, zaplecze do organizacji praktyk zawodowych. Posiadamy Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii wyposażone w najnowocześniejsze pracownie oraz sprzęt techno-dydaktyczny.

 

9

10

11

Zobacz nasze pracownie - tutaj


Absolwent kierunku technik lotniskowych służb operacyjnych będzie doskonale przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• monitorowania stanu infrastruktury portu lotniczego;
• zapewnienia bezpieczeństwa operacji lotniczych i lotniskowych;
• kontrolowania i właściwego oceniania sytuacji panującej na lotnisku;
• prawidłowego odczytywania parametrów urządzeń lotniskowych;
• profesjonalnego sprawdzania warunków pogodowych;
• współpracy ze służbami żeglugi powietrznej.

12

 

Uczniowie odbywają praktyki zagraniczne w ramach projektu Erasmus +.
Lizbona – Portugalia

 

13


Z uwagi na to, że jesteśmy REGIONALNYM OŚRODKIEM EGZAMINACYJNYM, egzamin zawodowy odbywa się u nas. Po jego zdaniu każdy absolwent uzyskuje dyplom Technika Lotniskowych Służb Operacyjnych.


W naszej szkole zdobywasz wiedzę, którą od razu wspierasz praktyką!

 

 

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsp3@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch