Plan lekcji

Na skróty

Wakacyjne staże w Maladze

P1160112Wakacje dla większości uczniów to czas odpoczynku i nabierania sił na kolejny rok szkolny. Uczniowie „Mechanika” połączyli chęć poznania nowych miejsc oraz możliwość zdobywania tak ważnych doświadczeń zawodowych biorąc udział w projekcie pn. „Mechanik w Europie II”. Projekt został w całości sfinansowany z funduszy unijnych z programu POWER VET, a jego główne założenia to podniesienie kompetencji zawodowych i językowych uczniów ZSP3 poprzez udział w dwutygodniowych stażach wakacyjnych.
Aby 16-osobowa grupa uczniów klas drugich i trzecich technikum mogła 08 lipca wylądować na płycie lotniska Malaga w Hiszpanii potrzebne były miesiące przygotowań, jeszcze w trakcie trwania roku szkolnego. Podstawowy kurs języka hiszpańskiego, zawodowo- kulturowy kurs języka angielskiego, zajęcia z pedagogiem szkolnym oraz specjalistą do spraw bhp, jak również spotkanie z kadrą zarządzającą projektem pozwoliło przygotować młodzież do wyjazdu na staże w obcym, nieznanym im środowisku pracy.
Codziennie rano, komunikacją miejską, z przesiadkami w stolicy wybrzeża Costa del Sol – Maladze, 6 uczniów branży samochodowej oraz 10 mechatroników, docierało do pracy w warsztatach samochodowych oraz firmach branży mechatronicznej. Ich praca nie różniła się niczym od wykonywanych obowiązków i poleceń innych pracowników firm, choć dla naszych uczniów największym problemem okazało się przełamanie bariery językowej……., ale udało się.
Patryk o swoim pobycie w Hiszpanii powiedział "Praktyka w Hiszpanii była dla mnie na prawdę niesamowitym przeżyciem. Miałem szanse pracować w profesjonalnym warsztacie samochodowym u boku specjalistów, którzy pozwolili mi nauczyć się wiele dotychczas niepoznanych rzeczy w tej branży. Diagnozowałem oraz usuwałem usterki w samochodach, wykorzystując nowoczesne narzędzia i urządzenia. Jeśli chodzi o komunikacje zdarzały się różne trudności, ale radziliśmy sobie z tym i z dnia na dzień było coraz lepiej. Praca przebiegała bezstresowo i przyjemnie. Przez cały wyjazd zyskiwaliśmy doświadczenie nie tylko branżowe, ale również przełamywaliśmy bariery językowe, poznawaliśmy wspaniałych ludzi i zobaczyliśmy piękny kraj jakim jest Hiszpania."

Popołudnia oraz weekendy obfitowały w liczne wycieczki oraz wyprawy, pozwalające poznać kulturę i zabytki Malagi – największej po Sewilli metropolii regionu Andaluzja. Góry Sierra Nevada, które widzieliśmy już z okien samolotu zapowiadały niesamowitą przygodę w tym pięknym miejscu. Malaga to miasto z bogatą historią o której opowiedział nam anglojęzyczny przewodnik oprowadzając po najsłynniejszych zabytkach tego miasta: La Alcazaba największej w całej Hiszpanii budowli warownej wzniesionej przez muzułmanów budowanej od VII do XI wieku naszej ery oraz Castillo de Gibralfaro, który został zbudowany w XIV wieku, z którego do dziś zachowały się solidne baszty obronne.
Razem z naszym przewodnikiem odwiedziliśmy również Cordobę – miasto w którym największą atrakcją jest Mezquita czyli wielki meczet perła średniowiecznej architektury religijnej islamu o powierzchni 23400 m2. Budowlę tę rozpoczął budować w 786 r. pierwszy emir Cordoby, a kolejni władcy przez wieki rozbudowywali ją do obecnych rozmiarów.
Pozostały wolny czas obfitował w odpoczynek na pięknych plażach wybrzeża Costa del Sol, rejsie katamaranem, choć dla niektórych morze było zbyt zimne…….cóż na to nie mieliśmy wpływu, a cała reszta to nasz wspólny wysiłek, aby zadowolenie wracających uczniów do Polski było na jak najwyższym poziomie.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch                                       

 

 

 

 

   
               
   

1tmVBh9fdsDZy 43284ebb